Najčastejšie sa nás pýtate:
- Je ZŠ pre žiakov s narušenou komunikačnou schopnosťou (NKS) alebo ZŠ pre žiakov so sluchovým postihnutím „špeciálna škola“?
Nie, nie je. ZŠ pre žiakov s NKS a ZŠ pre žiakov so sluchovým postihnutím patria do systému špeciálnych škôl, ale žiaci, ktorí ich navštevujú, musia mať intelekt v norme a vzdelávajú sa podľa osnov bežnej školy.
- Čím sa odlišuje vyučovanie?
Škola má svoj školský vzdelávací program podľa ktorého postupuje. V našich školských vzdelávacích programoch sú predmety špeciálno-pedagogickej podpory. Žiaci s NKS majú zaradenú Individuálnu logopedickú intervenciu (ILI) a naše špecifické predmety Škola hrou, Mosty k poznaniu a Čitateľskú dielňu. Podobne žiaci so sluchovým postihnutím majú predmety ILI, Slovenský posunkový jazyk (zvykneme riešiť dohodou s rodičmi), Rytmicko-pohybová výchova, Komunikačné zručnosti a náš predmet Čitateľská dielňa. Tieto predmety sú zamerané na špecifické ťažkosti žiakov, ktoré vyplývajú z ich špeciálno-pedagogických potrieb. Predmet ILI vyučujú dvaja logopédi – jeden pracuje so skupinou žiakov v triede, druhý si vyberá žiakov na individuálnu prácu mimo triedy.
- Čím sa odlišuje práca v MŠ?
V materskej škole sa deti sa vzdelávajú podľa školského vzdelávacieho programu Šikovné jazýčky. Tým, že je v triede málo detí, individuálny prístup je samozrejmý. Náš denný poriadok má účelne usporiadané činnosti primerané veku a druhu zdravotného znevýhodnenia. Komunikačné schopnosti rozvíjame stimulačnými programami - Tréningom fonematického uvedomovania podľa Eľkonina, Laheyovej modelom vývinu reči. Predmatematickú gramotnosť rozvíjame matematikou podľa Hejného. Stimulovaním motorických zručností korigujeme vývinovú nezrelosť u všetkých zdravotne znevýhodnených detí. Každé dieťaťa s diagnózou autizmu má vypracovaný individuálny vzdelávací program, podľa edukačno - hodnotiaceho profilu dieťaťa s poruchou autistického spektra. Deti sa zúčastňujú individuálnej logopedickej intervencie, ktorú logopédi MŠ vykonávajú denne. Všetky učiteľky MŠ majú špeciálno – pedagogické vzdelanie.
- Koľko detí je v triede materskej alebo základnej školy?
V triede materskej školy môže byť v prípade detí s NKS a so sluchovým postihnutím maximálne 10 detí, v prípade detí s PAS a detí s viacnásobným postihnutím je v triede 4-5 detí.
V triede základnej školy od prípravného po štvrtý ročník je maximálne desať žiakov, od piateho ročníka je v triede maximálne dvanásť žiakov.
- Ako prebieha prijímanie žiakov do základnej školy?
Táto otázka je zodpovedaná podrobnejšie v časti Prijímanie detí a žiakov.
Žiak môže byť prijatý iba na základe diagnostikovaného zdravotného znevýhodnenia (narušená komunikačná schopnosť, sluchové postihnutie), psychologického vyšetrenia a odporúčania Centra poradenstva a prevencie.
Žiadosť o prijatie dieťaťa podáva rodič – poštou, osobne alebo mailom. K žiadosti je potrebné priložiť správy z diagnostických vyšetrení z Centra poradenstva a prevencie, ktoré obsahujú aj odporúčanie k prijatiu do našej školy.
Deti a žiaci sa prijímajú aj priebežne počas školského roka v závislosti od voľných miest.
Pre prijatie do prípravného alebo prvého ročníka od septembra daného kalendárneho roka je potrebné podať žiadosť do 15. mája.
Rodičia, ktorí žiadajú o prijatie do prípravného alebo do prvého ročníka, idú na zápis do bežnej základnej školy a školu informujú, že dieťa je v prijímacom konaní do našej školy a o výsledku tohto konania budú základnú školu informovať.
- Ako prebieha prijímanie dieťaťa do materskej školy?
Táto otázka je zodpovedaná podrobnejšie v časti Prijímanie detí a žiakov.
Dieťa môže byť prijaté iba na základe diagnostikovaného zdravotného znevýhodnenia, psychologického vyšetrenia a odporúčania Centra poradenstva a prevencie.
Do materskej školy sa prijímajú deti NKS alebo so sluchovým postihnutím, s PAS, aj v kombinácii s poruchami pozornosti, príp. s inými ťažkosťami.
Žiadosť o prijatie dieťaťa podáva rodič – poštou, osobne alebo mailom. K žiadosti je potrebné priložiť správy z diagnostických vyšetrení z Centra poradenstva a prevencie, ktoré obsahujú aj odporúčanie k prijatiu do našej materskej školy.
Pre prijatie do materskej školy od septembra daného kalendárneho roka je potrebné podať žiadosť do 31. mája kalendárneho roka.
Deti sa prijímajú aj priebežne počas školského roka v závislosti od voľných miest.
Zohľadňujeme skutočnosť, že pre deti, ktoré k 31. augustu dosiahnu vek 5 rokov, je predprimárne vzdelávanie povinné.
- Aké sú podmienky pre prijatie do prípravného ročníka?
Dieťa musí mať 6 rokov najneskôr 31. augusta. Zároveň musí mať diagnostikované zdravotné znevýhodnenie (narušená komunikačná schopnosť, sluchové postihnutie), psychologické vyšetrenia a odporúčanie Centra poradenstva a prevencie.
Pre prijatie do prípravného alebo prvého ročníka od septembra daného kalendárneho roka je potrebné podať žiadosť do 30. apríla.
Rodičia, ktorí žiadajú o prijatie do prípravného alebo do prvého ročníka, idú na zápis do bežnej základnej školy a školu informujú, že dieťa je v prijímacom konaní do našej školy a o výsledku tohto konania budú základnú školu informovať.
Bližšie informácie získate u zástupkyne školy na ulici Dr. Herza 6 alebo na riaditeľstve školy (Karola Supa 48). Na ulici Dr. Herza si môžete dohodnúť aj osobnú návštevu, v rámci ktorej môžete nazrieť do práce v prípravnom ročníku.
- Prijímate žiakov iba do prípravného ročníka?
Nie. Žiakov prijímame podľa voľných miest v triedach. Podmienkou je, aby žiak mal intelekt v norme, ťažkosti v oblasti NKS alebo sluchové postihnutie a odporučenie Centra poradenstva a prevencie k prijatiu do našej školy. Často sa stáva, že dieťa, ktoré prestúpi do našej školy, získa znovu sebadôveru, prestane sa podceňovať a prestane klásť dôraz na svoje ťažkosti. Zistí, že podobné problémy majú aj iné deti a získa aj iný vzťah ku škole.
- Musí moje dieťa chodiť do Vašej školy až po deviaty ročník?
Nemusí. Všetko záleží od aktuálnych ťažkostí dieťaťa. Ak sa jeho ťažkosti zmiernia, dieťa môže prestúpiť na bežnú školu v mieste svojho bydliska. Dobré je rozprávať sa s odborníkmi v našej škole – s triednym učiteľom, psychológom, logopédom – a vypočuť si ich názor a odporúčania, ktoré vyplývajú u ich dlhoročných skúseností. Konečné rozhodnutie je na Vás.
- Môže ísť moje dieťa po ukončení deviateho ročníka Vašej školy na bežnú strednú školu?
Áno. Väčšina našich žiakov pokračuje v štúdiu na bežných stredných školách. Stredné školy pri prijímaní žiakov postupujú podľa svojho profilu absolventa, v tom zmysle je jedno, či sa dieťa, ktoré má ťažkosti, hlási z našej alebo bežnej základnej školy. Máme veľa absolventov, ktorí ukončili stredné vzdelanie s maturitou na bežnej strednej škole alebo vyštudovali vysokú školu.
- Máte v ŠKD zabezpečenú aj prípravu na vyučovanie?
Áno. Prebieha cielene a pod vedením vychovávateľky. Do prípravy sa zapájajú všetky deti a príprava najmä na prvom stupni nadväzuje na prácu učiteľa v dopoludňajších hodinách. Tzn. – automatizujú sa hlásky, rozvíja sa slovná zásoba, realizujú sa logopedické aktivity. V piatom ročníku sa výraznejšie používajú špecifické formy práce s textom, rozvíjajú sa schopnosti dieťaťa učiť sa a zároveň sa dôraz kladie na rozvoj komunikačných zručností.
- Nebývame v Lučenci a ani nemáme možnosť riešiť denné dochádzanie, čo s tým?
Pri škole je internát, v ktorom môže byť dieťa ubytované(aj dieťa v predškolskom veku). Podmienkou sú voľné miesta a splnenie podmienky, že nie sú skutočnosti, pre ktoré by dieťa v internáte nemohlo byť ubytované.
Poplatok za internát (ubytovanie) sa stanovuje pre každý rok.
Deti ubytované v internáte majú zabezpečenú stravu 6 x denne. Po príprave na vyučovanie majú ďalší program – rôzne aktivity a krúžky. V prípade ochorenia dieťaťa rodičov kontaktuje zdravotná sestra a dieťa sa odchádza liečiť domov.
- Ako je zabezpečené stravovanie detí?
V obidvoch budovách školy (Dr. Herza, Karola Supa) máme vlastnú školskú jedáleň, kde sa pripravuje strava. Pre denne dochádzajúce deti je to podľa záujmu rodičov desiata, obed a olovrant. Pre internátne deti sa poskytujú aj raňajky, večera a druhá večera.
Aktuálne platby za stravu si môžete pozrieť na webovej stránke školy.
- Ako je zabezpečená zdravotná starostlivosť pre internátne deti?
Zdravotnú starostlivosť pre internátne deti zabezpečuje zdravotná sestra, ktorá rieši poskytnutie prvej pomoci, prípadnú návštevu u lekára (lekárska pohotovosť) a akútne ochorenie dieťaťa. O zdravotnom stave informuje rodičov. V prípade ochorenia dieťaťa rieši v spolupráci s rodičmi odchod dieťaťa na liečenie domov.
- Kde sú umiestnené triedy?
Triedy materskej školy sa nachádzajú v budove na ulici Karola Supa. Triedy základnej školy sa nachádzajú v obidvoch budovách školy. Prípravné ročníky a prvé až druhé ročníky sa väčšinou nachádzajú v budove na ulici Dr. Herza. Zvyčajne sa tu nachádza aj jedna trieda tretieho ročníka. Ďalšia tretia trieda a štvrté ročníky sa nachádzajú v budove na ulici Karola Supa. V tejto budove sú aj piaty až deviaty ročník. Rozmiestnenie ročníkov prvého stupňa závisí aj od aktuálneho počtu detí v triede, veľkosti priestorov na ulici Dr. Herza (všetky triedy rozmerom nevyhovujú pre desať detí) a prípadne od záujmu rodičov. Preto niekedy otvárame prípravný ročník aj v budove na Rúbanisku (Karola Supa).
Ak ste nenašli odpoveď na Vašu otázku – opýtajte sa nás:
č.t. 047/451 18 55 – riaditeľka školy
č.t. 047/43 252 68 – zástupkyňa riaditeľky školy, Dr. Herza 6
č.t. 047/433 14 59 – vrátnica – zástupkyňa pre MŠ